Zkratka ATEX je zkrácením dvou francouzských slov „ATmosphéres EXplosibles“ nebo-li prostředí s nebezpečím výbuchu. K výbuchu může dojít pokud jsou v prostoru tři základní elementy:
- výbušná látka v dostatečné koncentraci
- dostatečné množství oxidačního prostředku (např. kyslík)
- iniciační zdroj o dostatečné energii (např. horké povrchy, jiskření, elektrická zařízení, statická elektřina, ...)
Výbušnou látkou může být hořlavý plyn, pára nebo mlha, hořlavé kapaliny, rozvířený prach nebo kombinace těchto látek. Podle výbušné látky se dělí na dva základní prostory: s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par nebo s nebezpečím výbuchu hořlavých prachů.
Případové studie
Dávkování v ATEX prostředí
Dávkování 3 surovin do míchací nádoby při výrobě barev a laků v prostředí s ATEX nebezpečím výbuchu plynu zóna 2. Až 100 nastavitelných receptur a ovládání přes dotykovou obrazovku. Kvůli míchání uvnitř nádoby byli použity silent blocky na snímačích.
Vážení sila v mlýnu na mouku
Vážení výstupních skladovacích sil v prostorách s nebezpečím výbuchu prachové atmosféry (zóna 22) s požadavkem zobrazování hodnot hmotnosti skladových sil v tomto prostoru. Přenos informace o zaplnění sil přes proudovou smyčku 4-20mA do bezpečné zóny k sběru dat do skladového hospodářství.
Bezdrátový přenos v zóně 1
Bezdrátový přenos signálu z prostředí s nebezpečím výbuchu ATEX zóna 1, kde je umístěný ATEX tenzometrický snímač. Zobrazení hodnot obsluhou pomocí ručního přenosného zobrazovače, která je také umístěn v zóně 1. Bezdrátový přenos hodnot z ATEX prostředí do bezpečné zóny a logování hodnot do PC.